O Paľovi Čepčekovi

Fotografovaniu sa venujem s menšími alebo väčšími prestávkami už od svojich detských čias.

Prvé kontakty s fotoaparátom a s vyvolávaním fotografií som mal už v detstve, keď som s otcom v tmavej komore sledoval, ako sa vyvolávajú fotografie. Patrím do tej skupiny fotografov, ktorí svoje fotografie nielen nafotili, ale vo vlastnej fotokomore si doma aj vyvolali.

Na ZŠ som vo fotografickom krúžku zdokonaľoval svoje umenie pri práci s fotoaparátom. Začal som fotografovať s Flexaretom, potom so Smenou, Viliou, neskoršie mi prešli rukami fotoaparáty EXA, Practica Super TL, Practica MTL 3, 5, Practica BCA, BC 1, BX 20.

Bol som jeden z prvých fotografov na Slovensku, ktorý si v roku 1984 vyvolával farebné diapozitívy doma a hoci to znie dnes už staromódne, ale v tej dobe som nafotil svadbu, vyvolal diapozitívy a na svadbe som ich už po polnoci premietal.

V roku 1995 som sa zamestnal ako obsluha minilabu v súkromnej firme, a tým sa môj koníček stal aj zamestnaním. Od roku 1997 fotografujem ako živnostník. Počas celej mojej fotografickej praxe som sa snažil zlepšovať vo všetkých smeroch – od fotografovania až po spracovanie fotografií. V roku 2002 som si otvoril vlastnú predajňu BEST FOTO a zakúpil aj vlastný digitálny minilab AGFA MSC 101. V tom čase som začal fotografovať na digitálnom  fotoaparáte. Pretože od roku 1997 som fotografoval na Canon EOS 300, Canon EOS 50 a Canon EOS 30, zostal som verný tejto značke. Po vystriedaní niekoľkých kompaktov som na fotografovanie zrkadlovkou Canon. V roku 2006 som prešiel na úplne digitálne spracovanie fotografií na modernom digitálnom minilabe Noritsu QSS 3501 i. Celý proces od fotografovania, cez úpravu fotografií až po ich vyvolanie si robím sám.

Od roku 2006 mi aktívne pomáha pri fotografovaní svadieb a spoločenských akcií manželka Eva Čepčeková. A od roku 2009 aj dcéra Kristína Čepčeková.

Ako som spomenul, moja práca mi je koníčkom už desaťročia, a preto do nej a takisto aj do svojich fotografií vkladám nielen svoje dlhoročné skúsenosti a umelecké cítenie, ale aj lásku.

hlavnom spravodajstve na TV Markíza (5.1. 2016) ste mali možnosť vidieť rozhovor so mnou. Reportáž niesla názov Lovec momentov a môžete si ju pozrieť v tomto príspevku na stránke TV Noviny.